O projekcie

Projekt „Nowy początek – nowa rzeczywistość!” (nr FESL.05.04-IP.02-07G6/23-002)  jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027, FESL.05.00- Fundusze Europejskie dla rynku pracy, Działanie FESL.05.04- Aktywizacja zawodowa osób pracujących realizowany przez NCG- NEW CONSULTING GROUP SZKOLENIA, FINANSE, KONSULTING, REKRUTACJA TOMASZ NOWICKI

Okres realizacji projektu

Okres realizacji projektu: od 1 września 2024 r. do 31sierpnia 2026 r.

Cel projektu

Cel projektu: Celem projektu jest zwiększenie możliwości zawodowych 82 osób w wieku 18-89 lat  z terenu w. śląskiego zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych, umów cywilnoprawnych (47 osoby, 33K i 14M), ubogich pracujących (35 osób, 23K i 12M) w celu zaspokojenia zidentyfikowanych u nich potrzeb w zakresie nabywania, podwyższania lub dostosowywania kompetencji i kwalifikacji, niezbędnych do poprawy sytuacji na rynku pracy.

Uczestnicy zakwalifikowani do projektu odbędą indywidualne doradztwo zawodowe, dzięki któremu rozpoznane zostaną u nich luki kompetencyjne/kwalifikacyjne oraz otrzymają wsparcie w postaci odpowiednio dostosowanych potrzeb. Projekt zakłada wsparcie szkoleniowe w obszarze zdiagnozowanych potrzeb z zakresu szkoleń/kursów zawodowych, IT oraz kompetencji miękkich. Każda z osób podejdzie do egzaminu.

Wartości w projekcie

Wartość projektu wynosi: 1 580 860.80PLN

Wartość dofinansowania z Unii Europejskiej: 1 343 731.68PLN

Grupy docelowe

Projekt skierowany jest do osób w wieku 18-89 lat z terenu w. śląskiego, pracujących zatrudnionych na podstawie umów krótkoterminowych, umów cywilnoprawnych i ubogich pracujących.

Definicje w projekcie

Umowa krótkoterminowa to umowa będąca podstawą nawiązania stosunku pracy lub innej formy zatrudnienia, zawarta na czas określony, który upływa w okresie realizacji projektu lub trwa nie dłużej niż 6 miesięcy.

Osoba ubogo pracująca to osoba
– zamieszkująca w gospodarstwie domowym , w którym dochody (z wyłączeniem transferów społecznych, przypadające na 1 osobę nie przekraczają
 kryteriów dochodowych ustalonych w oparciu o próg interwencji socjalnej w miesiącu poprzedzającym przystąpienie do projektu
Lub
– której dochody podlegające opodatkowaniu w ujęciu miesięcznym nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia za pracę w miesiącu
 poprzedzającym przystąpienie do projektu.

Preferencje w dostępie do wsparcia mają osoby pracujące zatrudnione na podstawie umów krótkoterminowych, umów cywilnoprawnych, ubogie pracujące, jak również odchodzące z rolnictwa, znajdujące się w niekorzystnej sytuacji.

Definicja kryterium: „Grupa w niekorzystnej sytuacji” oznacza grupę osób w trudnej sytuacji, w tym osoby doświadczające ubóstwa, wykluczenia społecznego lub dyskryminacji w wielu wymiarach lub zagrożone takimi zjawiskami.

W kontekście projektu z niniejszego działania osobą w trudnej sytuacji jest każda osoba, która napotyka na bariery dostępu do nabywania lub podnoszenia umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji zawodowych.

Do grupy w niekorzystnej sytuacji należy w szczególności:

• osoba w kryzysie bezdomności lub dotknięta wykluczeniem z dostępu do mieszkań;

• osoba należąca do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych;

• osoba z niepełnosprawnością;

• osoba z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym (poziom 3 klasyfikacji ISCED);

• osoba w wieku co najmniej 55 lat.

Rekrutacja w projekcie

Rekrutacja do projektu będzie miała sposób ciągły.

Do projektu zostaną zakwalifikowane osoby należące do wskazanej grupy docelowej, które złożą komplet dokumentów rekrutacyjnych do Biura Projektu. Przekazane dokumenty w pierwszej kolejności zostaną przeanalizowane pod kątem formalnym, w przypadku braków formalnych Kandydat zostanie wezwany do ich uzupełnienia.

Następnie aplikacja Kandydata zostanie przeanalizowana pod kątem jakościowym. Projekt zakłada punkty premiujące przyznawane w procesie rekrutacji za przynależność do grupy osób znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, tj. osób doświadczających ubóstwa, wykluczenia społecznego lub dyskryminacji w wielu wymiarach lub zagrożone takimi zjawiskami. jest każda osoba, która napotyka na bariery dostępu do nabywania lub podnoszenia umiejętności, kompetencji lub kwalifikacji zawodowych.

Punkty premiujące zostaną przyznane w następujący sposób:

• osoba w kryzysie bezdomności lub dotknięta wykluczeniem z dostępu do mieszkań +2 pkt,

• osoba należąca do mniejszości, w tym społeczności marginalizowanych +2 pkt,

• osoba z niepełnosprawnością +3 pkt,

• osoba z wykształceniem co najwyżej ponadgimnazjalnym (poziom 3 klasyfikacji ISCED) +3 pkt,

• osoba w wieku co najmniej 55 lat +2 pkt.

Formy wsparcia w projekcie

W ramach projektu każdy Uczestnik odbędzie obowiązkowe indywidualne doradztwo zawodowe (2h) oraz monitoring IPD (1h). Przedmiotowe wsparcie jest niezbędne do właściwego zidentyfikowania potrzeb każdej osoby, w tym określenia luk kompetencyjnych i predyspozycji zawodowych. Nastąpi analiza potencjału, a także analiza uwarunkowań społeczno –   do zmiany pola aktywności zawodowej.

W Indywidualnym Planie Działania  zostaną określone cele szczegółowe oraz strategiczne, kierunki rozwoju Uczesnika/-czki w toku uczestnictwa, dobrane formy wsparcia adekwatne do potrzeb.

Podczas procesu doradztwa zawodowego szczególny nacisk będzie kładziony na identyfikację potrzebę podniesienia umiejętności niezbędnych do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki, umiejętności niezbędnych z punktu widzenia regionalnych / lokalnych specjalizacji oraz umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.

W ramach projektu przewiduje wsparcie w zakresie podnoszenia kwalifikacji i kompetencji zawodowych dla wszystkich Uczestników/-czek.

Założono jego realizację na poziomie około 80h/os.

Z uwagi na fakt, iż zapotrzebowanie szkoleniowe będzie określone po identyfikacji luk kompetencyjnych wskazanych w IPD dla każdego Uczestnika Projektu tematyka kursów będzie określana dla każdej grupy szkoleniowej (grupa szkoleniowa będzie liczyła maksymalnie12 osób)

Każde szkolenie zakończone będzie egzaminem.


Szczególny nacisk będzie położony na:

• umiejętności cyfrowe;

• umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w sektorze zielonej gospodarki;

• umiejętności niezbędne z punktu widzenia regionalnych/ lokalnych specjalizacji;

• umiejętności niezbędne w zawodach związanych z usługami zdrowotnymi i opiekuńczymi.

Efekty projektu

Co najmniej 17 uczestników projektu (20% z założonych 82 UP) nabędzie lub podniesie kwalifikacje
zawodowe.
Kwalifikacje to określony zestaw efektów uczenia się w zakresie wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych nabytych w drodze edukacji formalnej, edukacji pozaformalnej lub poprzez uczenie się nieformalne, zgodnych z ustalonymi dla danej kwalifikacji wymaganiami, których osiągnięcie zostało sprawdzone w walidacji oraz formalnie potwierdzone przez instytucję uprawnioną do certyfikowania.

Kontakt

Biuro projektu: Zawiercie 3 Maja 13

Numer kontaktowy: 519170250

E-mail: ncg@ncg.com.pl

Wkrótce ruszamy z rekrutacją do projektu